Yunanistan Vize Başvurusu


Yunanistan vizesi başvurusu yapmak artık çok kolay! Sana atadığımız vize danışmanı ile görüş, tüm başvuru sürecini en hızlı, doğru, güvenilir şekilde sonuçlandır.


Vize Danışmanına Ulaş

Başvurunu başlatmak ve soruların için hemen vize danışmanına ulaş.


Ad-Soyad


E-mail


Telefon


Dilerseniz başvurunuzu anlatan bir yazı girebilirsiniz


Congratulations. Your message has been sent successfully.
Error, please retry. Your message has not been sent.

Yunanistan Vize Başvurusu


Son yıllarda ülkemizde yurt dışında tatil yapmak isteyen kişilerin büyük bir bölümünün tatilleri sırasında Yunanistan’ı tercih ettiğini görebiliyoruz. T.C. vatandaşı olan kişiler Yunanistan seyahati için Yunanistan vizesi alması gerekmektedir. Gri, Yeşil ve Siyah pasaport sahibi olan kişiler 180 gün içerisinde 90 gün ikame süresini aşmadan vize almadan seyahat edebilir. Ülkede 90 günden az kalacak olan kişiler Schengen vizesi için gerekli başvuruları yapabilirler. Yunanistan vizesi başvuruları için önceden randevu almak gerekmekte ve konsolosluğa direkt başvuru yapılamamaktadır. Başvuru sahipleri başvuru merkezleriden randevu alarak randevu gün ve saatinde eksiksiz hazırlanmış dosyası ile evraklarını teslim etmesi ve parmak izi vermesi gerekmektedir. Eksik başvuru dosyasında başvuru geri çevrilmekte ve yeniden hazırlayarak yeni randevu tarihinde başvurusunu getirmesi istenmektedir.

Yunanistan Vize Çeşitleri Nedir?
Yunanistan seyahatini iş, toplantı, fuar ve müşteri ziyareti olarak yapacak olan kişiler gerekli olan başvuru işlemlerini Yunanistan Ticari Vize şeklinde yapmaları gerekiyor. Yunanistan Ticari Vize Başvuruları normal vize alınıyormuş gibi vize başvuru noktaları üzerinden yapılmaktadır. Yunanistan’da bulunan eşi, akrabası ve ailesini ziyaret etmek isteyen kişiler ise başvuru işlemlerini Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yunanistan üzerinden başka bir yere transit şekilde geçme planı yapan kişiler ise Yunanistan Transit Vize başvurusu yapması gerekiyor. Yunanistan’da gemi üzerinden yolculuk yapacak olan kişilerin Yunanistan Gemici Vizesi başvurusu yapmalıdır. Yunanistan vizesi çeşitleri hakkında sizlere bazı örnekler vardır. Bunların dışında da yapacağınız işlemlere göre vize çeşitleri vardır.

Yunanistan Vize Başvuru İşlemleri
TC Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan ve Yunanistan’a seyahat etme planı yapan kişiler, seyahatlerine çıkmadan önce eğer pasaportlarına kayıtlı olan Schengen vizeleri yoksa Yunanistan vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Schengen vizesi olmayan kişilerin bu vizeyi alması zorunludur. Gri, siyah ve yeşil pasaporta sahip olan kişiler ise 90 günlük kalma süresini aşmamak kaydıyla vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Yunanistan’a gitmek için kısa süreli vize başvurularınızı bu alanda yetkili olan başvuru merkezleri üzerinden ve turizm acentelerinden yapabilirsiniz. Schengen’e üye olan 25 ülke gibi Yunanistan Konsolosluğu’da 2014 yılından itibaren Biyometrik Bilgi Kaydı sistemine geçiş yaptı. Pasaportunda VIS ibaresi yer almayan kişiler Schengen üyesi olan ülkelere yolculukları sırasında Biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine başvurmaları gerekiyor.

Yunanistan Vizesi Biyometrik Veri Kaydı
Bütün Schengen üyesi olan ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Biyometri Bilgi Kaydı Sistemi’ne geçiş yaptılar. Biyometrik Bilgi Sistemi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin kişisel biyometrik verilerini barındırmaktadır. Bu yüzden Yunanistan vizesi başvurusu yapacak olan kişiler vize başvurularını yaptıkları sırada elektronik imzalarını, parmak izi bilgilerinin ibrazını ve fotoğraf çekim işlemlerini tam olarak yapmak zorundadır. Alınacak olan bu veriler başvuruda bulunacak olan kişinin pasaportunda VIS ibaresinin yer almasını sağlayacaktır. Pasaportunda VIS ibaresi yer alan kişiler 5 sene geçerli olması koşuluyla yapacakları her yeni Schengen başvurusu sırasında biyometrik bilgilerini tekrar ibraz etme yükümlüğünü ortadan kaldıracaktır.